Centrum Kultury Polskiej
Mariupolski Uniwersytet Państwowy

 
Forum
Forma logowania

Mapa strony

Statystyka

Witaj, Gościu · RSS 15.01.2025, 11:21

[ Nowe wiadomości · Regulamin forum · Wyszukiwanie · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
МІСЦЕ ТЕРМІНУ «КАРТИНА СВІТУ» В СУЧАСНІЙ ЛІНГВІСТИЦІ
MarinaData: Wtorek, 09.05.2017, 16:49 | Wiadomość # 1
Grupa: Администратор
Wiadomośc: 127
Plusiki: 1
Status: offline
Белла Марина Віталіївна,
старший викладач кафедри російської філології та перекладу МДУ (Україна)


МІСЦЕ ТЕРМІНУ «КАРТИНА СВІТУ» В СУЧАСНІЙ ЛІНГВІСТИЦІ


Будь-яка мова є унікальною структурованою мережею елементів, що виявляють своє етнічне ядро через систему значень та асоціацій. Урізних мовах системи бачення світу різні.
Вивчення проблем співвідношення мови та мислення, мови та культури, способів концептуалізації дійсності, формування та презентації знань про світ у мовній семантиці здійснюється в рамках таких напрямів сучасного мовознавства, як когнітивна лінгвістика та лінгвокультурологія.
Стаття спрямована на виявлення основних особливостей вивчення картини світу в науці про мову. Взаємозв'язок мови та мислення, їх співвідношення з культурою та дійсністю залишається складним питанням не тыльки мовознавства, але й філософії. Поява терміну «картина світу» в лінгвістиці й обумовлено поворотом науки до проблеми віддзеркалення людини в мові.
Термін «картина світу» належить до числа фундаментальних понять, що виражають взаємини людини зі світом. Картини світу надзвичайно різноманітні, оскільки це завжди своєрідне бачення світу, його смислове конструювання відповідно до певної логіки світорозуміння. Існує стільки картин світу, скільки є способів світобачення, тому що кожна людина сприймає світ і будує його образ з урахуванням свого досвіду.
Термін «картина світу» був введений Людвігом Вітгенштейнів. Зараз існує багато визначень цього терміну. У лінгвокультурології, окрім терміна мовна картина світу, існують також терміни концептуальна картина світу, етнічна (національна) картина світу. [6]
Терміни «мовна картина світу» і «картина світу» повинні бути чітко розділені: мовна картина світу – це модель світу, створена мовою і існуюча в мові. У науці розмежовують «мовну картину світу» і «концептуальну картину світу». На думку багатьох вчених, основу мовної картини світу складає концептуальна картина світу. Більшість лінгвістів сходяться на думці, що концептуальна картина світу – це більш широке поняття, ніж мовна. Таким чином, концептуальна картина світу – це система уявлень, знань людини про навколишній світ, ментальне відображення культурного досвіду нації, мовна ж картина світу – її вербальне втілення. У картині світу відбиваються уявлення про світ. [2]
Деякі дослідники не використовують поняття «концептуальна картина світу», замінюючи його синонімічним терміном «концептосфера», який був введений академіком Д.С. Лихачовим. Концептосфера, за його визначенням, це «сукупність концептів нації». Сукупність уявлень про світ, укладених в значенні різних слів і виразів цієї мови, складається в певну систему поглядів. Одним з головних напрямків сучасної когнітивної лінгвістики є вивчення замкнених концептуальних систем і національних особливостей культурно-специфічного бачення світу, відбитого в упорядкованому наборі мовних засобів, які створюють так звані мовну картину світу та світ мови нації. [1, 2, 7, 8]
Таким чином, мовна картина світу - це неминучий для мисленнєво-мовної діяльності продукт свідомості, який виникає в результаті взаємодії мислення, дійсності і мови як засобу відображення думок про світ в актах комунікації. Тобто, мовна картина світу не має чітких меж. Мовна картина світу усвідомлюється в усіх тих сферах відображення дійсності, в яких для формування нових концептів використовувалися вже існуючі в мові засоби. Мовна картина світу це відображення загального національного уявлення про оточуючий світ, в тому числі і про поняття, пов'язані з ідеалами суспільства, явищ фізичного чи внутрішнього світу.

Література
1. Живіцька І.А. Мовна картина світу як відображення реальності / І.А. Живіцька // Філологічні студії. – 2010. – Вип. 4. – с.20-25
2. Оразахынова Н.А.,Машимбаева А. Мир носителя языка, картина мира / Н.А. Оразахынова, А. Машимбаева // Актуальные проблемы гуманитарных и естественных наук. – Научное издательство «Институт стратегических исследований». – 2014. – №10. – с. 376-379
3. Пименова, М. В. Введение в концептуальные исследования: учебное пособие / М. В. Пименова, О. Н. Кондратьева. – М.: Флинта, 2011. - 176 с.
4. Пименова, М. В. К вопросу о методике концептуальных исследований (на примере концепта звезда) / М. В. Пименова // Проблемы концептуализации действительности и моделирования языковой картины мира: сб. науч. трудов; сост., отв. ред. Т. В. Симашко. – М.; Архангельск, 2009. - С. 140 - 153.
5. Пименова, М. В. Концепт сердце: образ, понятие, символ / М. В. Пименова. – Кемерово, 2007. - 500 с.
6. Рольгайзер А. А. Термин «картина мира» в современной лингвистике / А. А. Рольгайзер // Когнитивная лингвистика: новые парадигмы и новые решения: сборник статей / [отв. ред. М. В. Пименова]. – Москва: ИЯ РАН, 2011. – С. 435–441.
7. Рольгайзер А.А. Концептуальные исследования природного мира (на примере концептов ‘ЗВЕЗДА’ и ‘ÉTOILE’)/ А.А. Рольгайзер // Вестник Кемеровского государственного университета. – 2013/ – №1(4). – с.169-174.
8. Селіванова О. О. Актуальні напрямки сучасної лінгвістики (аналітичний огляд) / О. О. Селіванова. – К. : Фітосоціоцентр, 1999. – 148 с.
9. Стернин, И. А. Макроструктура концепта // Труды по когнитивной лингвистике: сборник научных статей, посвященный 30-летнему юбилею кафедры общего языкознания и славянских языков Кемеровского государственного университета / отв. ред. М. В. Пименова. – Кемерово, 2008. - С. 100 - 106.
 
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:
Новый ответ
Imię:
Tekst wiadomości:
Kod bezpieczeństwa:

Copyright РФП МГУ © 2025
Веб-дизайн, технічна підтримка та адміністрування: Белла Марина Віталіївна its.me.marina@gmail.com