Centrum Kultury Polskiej
Mariupolski Uniwersytet Państwowy

 
Forum
Forma logowania

Mapa strony

Statystyka

Witaj, Gościu · RSS 15.01.2025, 06:30

[ Nowe wiadomości · Regulamin forum · Wyszukiwanie · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
ВІДПРИКМЕТНИКОВІ ПРИСЛІВНИКИ У СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
PedchenkoData: Niedziela, 24.05.2015, 16:41 | Wiadomość # 1
Grupa: Проверенные
Wiadomośc: 22
Plusiki: 1
Status: offline
Яна Саєнко,
студентка Маріупольського державного університету (Україна)


ВІДПРИКМЕТНИКОВІ ПРИСЛІВНИКИ
У СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ (НА МАТЕРІАЛІ РОМАНУ ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА «СОНЯЧНА МАШИНА»)

Із-поміж повнозначних частин мови особливе місце відведено прислівнику, який протиставляється іншим самостійним частинам мови як клас незмінюваних слів, що називають ознаку ознаки, ознаку дії, часу тощо. На противагу традиційній усталеній думці сучасні граматисти називають прислівник (разом із прикметником) самостійною, але абсолютно периферійною частиною мови, що ґрунтується на чотирьох повнозначних частинах мови – прикметникові, дієслові, числівникові та іменникові … і для якої характерна морфологічна безкатегорійність і незмінність [2; с. 297-298].
Як специфічний клас самостійних слів прислівник здавна був у полі зору вчених, які розглядали процеси його становлення, семантико-словотвірну структуру адвербіативів тощо [див. :1]
Прислівникова система української мови, яка сформувалась упродовж історії її розвитку, постала на основі іменних частин мови, тому виділяють відіменникові, відприкметникові, відзайменникові та відчислівникові прислівники [4, с. 2].
Прислівники прикметникового походження в сучасній українській мові становлять найбільш продуктивний тип. Найчисленнішу групу в складі прислівників, утворених від прикметників, становлять прислівники на -о, що утворюються від називного відмінка якісних прикметників середнього роду нечленної форми.
Відприкметникові прислівники становлять найчисленніший тип у романі Володимира Винниченка «Сонячна машина» – 120 прислівників (550 фіксацій). Це такі прислівники як швиденько – 45 фіксації, поважно – 44, ясно – 40, безшумно – 35, спокійно – 35, рясно – 30, високо – 23, строго – 20, тихенько – 15, помалу – 15, уважно – 15, скорботно – 5 та ін. Наприклад : Ступай навшпиньках по дзеркальному мармурі підлоги, швиденько, боком просунься поміж колонами, в яких одбивається твоє напружене, пригнічене обличчя, пірни тихенько в оксамит і шовк глибокого фотеля й сиди нишком, загублений, малесенький [3, с. 1]; З гримасою гидливої погорди на синюватих, расових і хорих устах, залізно постукуючи палицею, з гострими лопатками й тонкими синювато-білими пальцями, помалу й байдуже серединою зали проходить князь Альбрехт на вказане йому місце [3, с. 1] та ін.
Найпоширенішою є група відприкметникових прислівників способу дії, утворених від якісних прикметників, на -о: твердо, ніжно, тихо, виразно, колючо, хижо, високо, ліниво, уважно, критично, страшно, солодко, злісно, бурно, бадьоро, плаво, рівно, енергійно, приємно, привітно, міцно, скорботно та ін.: А надто вночі – серце так само стискується і солодко, і страшно, кров горить на щоках, і так сумно чогось, і так соромно, і так... приємно [3, с. 17]; Князь Шванебах, схопивши цей усміх, уперше за ввесь вечір робить перебій, виразно й переможно зиркнувши на герцога бравншвайзького, противника цієї резолюції [3, с. 22] та ін.
Меншу функціональну активність в романі мають прислівники із суфіксом -е, що співідносяться з прикметниками середнього роду називного – знахідного відмінка однини. Засвідчено 3 прислівники, які досить часто вживаються в тексті. Наприклад: А постать сидить непорушне, важко, чавунно [3, с.165]; Пан президент швидко бере листа, нетерпляче розриває й. хмуро водить по ньому очима [3, с. 160]; До кабінету нечутно прокрадається Вінтер і з листом у руці обережно й нерішуче прямує до пана президента [3, с. 160].
Прислівник помалу має незначне функціональне навантаження, у тексті твору спостерігаємо лише 3 фіксації. Наприклад: Макс помалу бере пакетик і важно дивиться на Тіну [3, c. 120]; Доктор Рудольф підводиться, помалу ходить по хаті, переставляє на столі попільничку з одного місця на друге й сідає на старе місце [3, с. 102]; Потім помалу підводить голову й дивиться на принцесу [3, с. 92].
Як бачимо, у романі Володимира Винниченка «Сонячна машина» найпоширенішою є група відприкметникових прислівників, які найчастіше утворюються від якісних прикметників.
Література
1. Висоцький А. В. Історія дослідження прислівника як самостійної частини мови / А. В. Висоцький // Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія № 8. Філологічні науки (мовознавство і літературознавство). – К., 2009. – С. 185 – 191.
2. Вихованець І. Теоретична морфологія української мови / Іван Вихованець, Катерина Городенська. – К. : Пульсари, 2004. – 400 с.
3. Винниченко В. Сонячна машина / Володимир Винниченко [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://fs146.www.ex.ua/get....yna.txt
4. Гримашевич Г. І. Відприкметникові прислівники в українських діалектах / Г. І. Гримашевич [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://eprints.zu.edu.ua/11375/1/Гримашевич3.pdf
Резюме
В статье на материале романа Владимира Винниченко «Солнечная машина» рассмотрены отприлагательные наречия, образованные от качественных и относительных прилагательных. Установлено, что наиболее распространенными являються отприлагельные на -о.


Wiadomość zredagowana przez Pedchenko - Niedziela, 24.05.2015, 16:42
 
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:
Новый ответ
Imię:
Tekst wiadomości:
Kod bezpieczeństwa:

Copyright РФП МГУ © 2025
Веб-дизайн, технічна підтримка та адміністрування: Белла Марина Віталіївна its.me.marina@gmail.com